قوانین و مقررات پینگ پونگ

قوانین و مقررات پینگ پنگ

تنيس روي ميز از ورزشهاي با راكت است و به طور معمول در مكانهاي سرپوشيده بازي ميشود . اين ورزش به سرعت عمل زياد ، دقت ، چابكي ، و واكنش سريع نياز دارد و مي بايد هماهنگي كاملي بين مغز و عضلات برقرار باشد و چشم بتواند با تيزبيني بسيار مسيز توپ و شدت ضربه را تعقيب و محاسبه كند . به همين دلايل رشته ورزشي تنيس روي ميز از جمله رشته هاي مورد علاقه جوانان به شمار ميرود . بعضي ورزشكاران ساير رشته ها هم براي فع خستگي و كسب آرامش خاطر به آن مي پردازند و لذت مي برند .

وسايل بازي :

ميز : ميز پينگ پنگ به شكل مستطيل به طول ۷۴/۲ متر و عرض ۵۲/۱ متر است كه از سطح زمين ۷۶ سانتي متر ارتفاع دارد .اين ميز با يك تور به ارتفاع ۲۵/۱۵ سانتي متر و طول ۱۸۳ سانتي متر از وسط به دو نيمه تقسيم مي شود .سطح ميز بايد از هر نظر مسطح و صاف باشد و رنگ سبز آن با خطوط سفيد خط كشي مي شود .

میز

 

توپ : توپ مخصوص تنيس روي ميز از جنس سلولوئيد به وزن ۵/۲ گرم است .

راكت : از چوب است كه رويه آن را با اسفنج ، لاستيك و يا ورقه اي نازك از چوب پنبه مي پوشانند .

راکت

 

لباس : به طور معمول لباس پينگ پنگ عبارت است از شلوار كوتاه ، پيراهن آستين كوتاه ، كفش و جوراب راحت .

کفش

 

مقررات بازي :

بازي با سرويس آغاز مي شود و هر يك از دو حريف اجازه دارد تا ۵ بار سرويس كند . سرويس ها در هر ۵ امتياز تعويض مي شود مگر آنكه دو حريف در امتياز ۲۰ مساوي شونند كه در آن صورت در هر امتياز سرويس تعويض مي شود .

بازي در امتياز ۲۱ به پايان مي رسد . اما اگر دو حريف در امتياز ۲۰ برابر شوند بازي تا زماني ادامه مي يابد كه يكي از آنها بتواند ۲ امتياز از ديگري پيش افتد .هنگام سرويس زدن حتما بايد توپ در هوا و در وضعيتي آزاد باشد . به همين دليل كسي كه سرويس مي كند بايد توپ را به هوا بياندازد و آنگاه بزند .

برخورد توپ با تور هنگام سرويس خطا محسوب شده نت گفته مي شود . طي بازي توپ نبايد بيش از يك بار با سطح هر يك از دو طرف ميز تماس حاصل كند و پس از برخورد توپ با ميز بايد حتما به زمين حريف برگردانده شود .در بازيهاي دو نفري سرويس همواره از نيمه راست ميز خود به طرف نيمه راست ميز حريف زده مي شود و دو بازيكن بايد در هر تغيير سرويس ، تغيير جا بدهند .

پینگ پنگ

 

اگر يكي از بازيكنان مرتكب يكي از خطاهاي زير شود يك امتياز از دست مي دهد :

ـ اگر در سرويس زدن اشتباه كند .

ـ اگر نتواند توپ را پيش از آنگه بار ديگر به ميز برخورد كند، برگرداند .

ـ اگر دست آزاد خود را به روي ميز تكيه دهد .

ـ اگر قبل از آنكه توپ يك بار به ميز برخورد كند ، آن را بزند .

این نوشته را به اشتراک بگذارید!

درباره نویسنده: مدیر

0 دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.